PÁLYÁZATOK
Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zrt.
Projekt címe: Állatjólléti szempontból optimalizált két típusú robotizált oltókar fejlesztése tejhasznú szarvasmarhatartó gazdaságok szaporodásbiológiai protokolláris oltásainak elvégzésére
Projekt azonosítószáma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00067
A Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zrt., az Agrometal Klaster Zrt. és az Óbudai Egyetem alkotta konzorcium egy olyan projektet valósít meg, melynek célja egy olyan robotizált oltókar-technológia kifejlesztése, amely forradalmasíthatja a tejelő tehenek szaporodásbiológiai menedzsmentjét. A projekt az NKFI Alapnak köszönhetően valósul meg.
A fejlesztés két különböző kivitelű automatizált oltórendszert céloz meg: egy pneumatikus és egy robotkaros megoldást. Mindkét rendszer a nagyüzemi tehenészetek ivarzás-szinkronizálási folyamatainak automatizálását szolgálja, különös tekintettel a hormonkezelések precíz végrehajtására. A technológia nemzetközi szinten is újdonságnak számít, mivel élő állatokon végzett beavatkozásokat automatizál az állatjóléti szempontok maximális figyelembevételével.
A fejlesztés műszaki újdonságát az adja, hogy a rendszernek alkalmazkodnia kell az állatok egyedi méreteihez és esetleges mozgásához. Ehhez speciális biometriai alapú képfeldolgozási módszert és adaptív robotmozgást fejlesztünk ki. A rendszer képes lesz az oltási terület valós idejű beazonosítására és a mechanikai mozgások egyedi hangolására, miközben kezelni tudja az állatok esetleges mikroelmozdulásait.
A projekt tudományos megalapozottságát széleskörű állatkjólléti vizsgálataink biztosítják. A fejlesztés során vizsgáljuk a beavatkozások fájdalom- és stresszmentességét a legfontosabb stresszhormon, a kortizol koncentrációinak, a szívritmus-változékonyság, valamint az állatok viselkedésének vizsgálatával. A kísérletekbe bevont populáció felén a fejlesztés alatt álló új technológiát, másik felén a hagyományos oltási protokollt alkalmazzuk, hogy közvetlen összehasonlítást nyerhessünk az eredményességről és változtathassunk a technológián, amennyiben szükséges.
A fejlesztés várható előnyei között szerepel a kezelések pontosságának növekedése, és ezáltal a hormonfelhasználás optimalizálása, a javuló szaporodásbiológiai eredmények, ennek következtében pedig a tejelő gazdaságok eredményessége. A projekt során ezeket a mutatókat is folyamatosan monitorozni fogjuk.
A projekt a precíziós állattenyésztés új szintjét képviseli. A sikeres fejlesztést követően a technológia más állategészségügyi beavatkozásokra (például vakcinázás, antibiotikumos kezelések) is adaptálható lesz.
A kutatás-fejlesztési projekt jelentőségét növeli, hogy hozzájárulhat a tejtermelő gazdaságok technológiai rezilienciájának növeléséhez és gazdasági- és munkaerő-kitettségének csökkentéséhez, ami különösen fontos a jelenlegi változó piaci környezetben.
A projekt megvalósításának kezdete: 2025.01.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2026.12.31.
A projekt összköltsége 1 144 751 729, – Ft, melyből a vissza nem térítendő támogatás összege 734 581 566 – Ft.
További információ kérhető:
Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zrt.
Szűcs Attila
Telefon: +36 30 386 0268
Honlap: https://belvardgyulaizrt.hu/
Letölthető dokumentum: IDE kattintva
Projekt megvalósítói: Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zrt., Agrometal Klaster Zrt., Óbudai Egyetem
Kedvezményezett neve: Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zrt.
Pályázati felhívás neve: Mezőgazdasági termékek értéknövelése a feldolgozásban
Pályázati felhívás kódszáma: VP2-4.1.1-20
Projekt címe: Borászati feldolgozó üzem felújítása Hásságy, 034/1. hrsz
Projektazonosító: 1970353884
Szerződött támogatás összege: 79.345.155 Ft
Támogatás mértéke: 50%
Projekt leírása:
Az érintett ingatlanon meglévő borászati feldolgozó üzem átalakítása, meglévő épületek homlokzatának arculati és energetikai felújítása. Mediterrán jellegű arculat kialakítása hagyományos és klasszikus építészeti elemekkel. Fejlesztésünk a Magyarország közép-és hosszú távú élelmiszeripari fejlesztési stratégiája szerinti kiemelt fontosságú feldolgozó tevékenységnek minősül. A fejlesztéssel érintett tevékenység 1102 TEÁOR: szőlőbor termelése. A tervezett beruházás két alapvető pillére a technológia és az építés. Előbbihez sorolható tételek: 1 db Schneider AT 250 FU csigaszivattyú, 1 db Schneider AT 300 P csigaszivattyú, 1 db Elvamac Otalu csavarzár szoknya levágó, 1 db KTM Troxler TV2014L automata palackozó gépsor, 1 db Bacchus filter keretes szűrőgép szivattyúval, 2 db Airocide GCS-50, 1 db Enolmatic vákuum töltőgép, 1 db Tandem szűrőház (1 gyertyás), 1 db Szűrőgyertya 0,5 mic, 1 db Szűrőgyertya 0,25 mic, 1 db Enoveneta TVC 3500mm vibrációs válogató asztal, 1 db Ipari párátlanító AERIAL AD520, 1 db Ipari párátlanító AERIAL AD660, 15 db W52 BIB – Borhűtő, 10 db GCBIB110 – Bag-in-boksz borhűtő és adagoló, 10 db BIB szabványos cső készlet, 1 db OenoFoss berendezés. A tetőre 8 kW-os hálózatra vissza termelő napelemes rendszer kerül, inverterrel. A felújítás, átalakítás célja: – meglévő épületek homlokzatának arculati és energetikai felújítása. – mediterrán jellegű arculat kialakítása hagyományos és klasszikus építészeti elemekkel – tároló és épület között, burkolt aszfaltozott felület kialakítása – összhatásában mediterrán jellegű épületegyüttes – a gépkocsi elhelyezés telken belül megoldott, erre kialakított parkolóban. Felújítással érintett borászati feldolgozó épület: 331,11 m2
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021.09.18.